+48 698 480 428  
 
towarów za 0,00 zł
0
towarów za 0,00 zł
0

HISTORIA

Z historii wiemy, że od dawien dawna ludzie używali glinianych naczyń do przygotowywania posiłków, dlatego archeolodzy do tej pory odnajdują je w różnych zakątkach świata. Jedne z najstarszych glinianych naczyń – sprzed ponad 3000 lat – odnaleziono w Chinach. Uważa się, że te okrągłe gliniane garnki są prototypami współczesnych KAMADO grilli.

Z biegiem czasu ludzie udoskonalili te najprostsze gliniane garnki i dostosowali je do przygotowywania rozmaitych dań w przeróżny sposób. Hindusi używali pieców glinianych zwanych tandoor, z kolei Japończycy – mushikamado, naczyń do gotowania ryżu na parze, używanych w czasie szczególnych ceremonii. Mushikamado – krągłe gliniane naczynie miało pokrywę w kształcie kopuły i było bardzo rozpowszechnione w południowej Japonii. Jeszcze w starożytności Japończycy zaczęli regulować temperaturę parzenia poprzez zastosowanie zaworów powietrza w mushikamado, a jako opału, zamiast drewna, używali węgli. Po II Wojnie Światowej mushikamado zainteresowali się Amerykanie.

W języku japońskim „kamado” oznacza piec lub kuchenkę, dosłownie zaś KAMADO znaczy „miejsce wrzącego kotła”. 竈 – to znak ideograficzny oznaczający KAMADO. W systemie zapisu Romaji, t.j. w transkrypcyjnym zapisie języka japońskiego za pomocą alfabetu łacińskiego, słowo to pisane jest KAMADO zarówno po angielsku, jak i po polsku. Obecnie nazwa KAMADO odnosi się do wszelkiego typu grilli ceramicznych.

TECHNOLOGIA

Współczesne grille KAMADO produkowane są z różnych materiałów, np. z ognioodpornej ceramiki, terakoty, cementu portlandzkiego lub mieszanki zmielonych kamieni lawowych. Powierzchnia grilla też może być różna – pokryta błyszczącą ceramiczną glazurą, farbą, dekoracyjnym tynkiem lub ceramiczną mozaiką. Współczesna ceramika i materiały ognioodporne chronią grille przed pęknięciami.

 

OPAŁ

Zwykle jako opał do grilli KAMADO używany jest węgiel drzewny (chociaż zdarzają się także gazowe lub elektryczne modele grilli typu KAMADO). Węgiel drzewny nie pozostawia dużo popiołu, w odróżnieniu od brykietów węgla drzewnego nie zawiera domieszek mogących mieć wpływ na smak przygotowywanego dania. Węgiel drzewny produkowany jest bez uszczerbku dla środowiska, a co najważniejsze – dania na nim upieczone zyskują naturalny aromat ogniska.

UŻYTKOWANIE

Ceramiczna konstrukcja grilla pozwala na długie utrzymywanie ciepła i osiąganie temperatur do 400 °C. W grillach KAMADO można dokładnie regulować strumienie powietrza oraz temperaturę. Pod tym względem, tego typu grille podobne są do tradycyjnych pieców i nadają się do pieczenia dań tak samo, jak w zwykłym piekarniku. Grille KAMADO przeznaczone są nie tylko do grillowania lub wędzenia mięsa, można w nich także upiec pizzę, ciasto lub chleb.

 

CZĘŚCI SKŁADOWE

Powierzchnia grilli KAMADO jest ceramiczna, wewnątrz znajduje się palenisko- ceramiczny pojemnik, do którego wsypujemy węgiel drzewny . W dolnej części konstrukcji znajduje się wywietrznik powietrza, przez który strumień powietrza trafia do paleniska. Drugi regulowany wywietrznik powietrza znajduje się w pokrywie w kształcie kopuły; tędy wydostaje się strumień powietrza. Dzięki wspomnianym wywietrznikom powietrza można regulować temperaturę. Nad paleniskiem znajduje się ruszt do przygotowywania potraw. W pokrywie grilla zaprojektowany został otwór na termometr do pomiaru temperatury pieczonych potraw.